Güncel

Uluslararası piyasalar raporu

Avrupa borsaları Cuma gününü yükselişle kapattı. Almanya’da DAX 30 endeksi % 0,81 yükselişle 15.587,36 puana, Fransa’da CAC 40 endeksi % 0,63 artarak 6.727,52 puana, İngiltere’de FTSE 100 endeksi % 0,37’lik artışla 7.234,03 puana, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi % 0,81 değer kazanarak 26.489,18 puana yükseliş gösterdi. Avrupa borsaları küresel borsaların etkisi ve şirket bilançolarının pozitif olmasıyla günü alıcılı tamamladı.

Automobilwoche dergisi, Volkswagen AG’nin Skoda biriminin, global çip sıkıntısı nedeniyle bu yıl planlanandan 250.000 daha az otomobil üreteceğinin ve bunun şirketin geçen ay tahmin ettiği rakamın iki katından fazla olacağını bildirdi. Dergi, şirketin işçi konseyi başkanına atıfta bulunarak, Skoda’nın stokunda hala çok sayıda bitmemiş araç bulundurduğu ve ilk önce bunları tamamlamaya odaklanacağı için çoğu çalışma vardiyasının yıl sonuna kadar iptal edildiğini belirtti.  Asya’daki korona virüs vakalarındaki son artış üretimi baskılarken, çip sıkıntısının 2022’nin ikinci yarısına kadar devam edebileceği ve yeniden istikrara kavuşabileceği belirtildi. Skoda CEO’su Thomas Schaefer, Eylül ayında şirketin planlanandan 100.000 daha az otomobil üretmesini beklediğini söylemişti.

ABD borsaları Cuma gününü yükselişle kapattı. Dow Jones endeksi % 1,09 artışla 35.294,76 puana,  S&P 500 endeksi % 0,73 artışla 4.470,73 puana, Nasdaq endeksi ise % 0,50 yükselişle 14.897,3 puana yükseliş  gösterdi. Cuma günü dolar endeksi yataya yakın hafif satıcılı görünümünü korurken bu haftaya alıcılı başladı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yükselişine devam ederek bu sabah % 1.61 seviyesinden işlem görüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde bu süreçte yükseliş beklediğimizi bir kez daha hatırlatalım. Bu yüzden yatırımcıların herhangi bir para birimine karşı dolar karşıtı olmaması gerekir. ABD borsaları ise haftanın son işlem gününü alıcılı kapatırken özellikle ABD’den şirketlerden gelen bilançoların pozitifliğinin endekslerin üzerine yansıdığını izledik.

Bugün ABD’den gelen verilere baktığımızda Sanayi Üretimi beklentilerin altında aylık bazda % 1,3 azalış gösterirken, Kapasite Kullanım Oranı da benzer şekilde beklentilerin altında % 75.2 olarak gerçekleşti.

Facebook Inc., sosyal medya devinin bir metaverse geliştirme çabasının bir parçası olarak gelecek beş yıl içinde Avrupa’da 10.000 yeni yüksek vasıflı pozisyon yaratacağını açıkladı .  İşe alım için hedef pazarlar arasında, Kuzey İrlanda’nın aksine Avrupa Birliği’nin bir parçası olan İrlanda Cumhuriyeti ile Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Polonya ve Hollanda yer alıyor. Facebook sözcüsü Bloomberg’e İngiltere’nin dahil edilmediğini doğruladı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Temmuz ayında, Facebook’un ve tüm internetin geleceği için metaverse’yi agresif bir şekilde zorlamaya başladı; burada tüketiciler sadece şirketin platformlarına giriş yapmakla kalmayacak, dijital dünyasında yaşayacak, çalışacak ve oynayacak.

Foxconn Technology Group, Tayvanlı elektronik üreticisi için bir kilometre taşı olan ilk elektrikli araçlarını tanıttı. Tanıtılan SUV ve sedan modellerinin, üreticinin kendi markası altında satmak yerine otomotiv müşterileri için üretmeyi planladığı konsept araçlar olduğu bildirildi. Foxconn’un amiral gemisi birimi Hon Hai Precision Industry Co.’nun başkanı Young Liu da dahil yöneticiler, şirketin Taipei’deki Teknoloji Günü etkinliğinde araçları tanıttı. Foxconn, iPhone’ların en büyük montajcısı ve ABD’li şirket araçlara genişlemeyi düşünürken Apple için potansiyel bir otomobil üreticisi ortağı olarak avantaj sağlıyor.  Otomobillere yönelik agresif girişiminin bir parçası olarak Foxconn, Eylül ayı sonlarında, Ohio’da bir otomobil fabrikasının satın alınması için zor durumdaki Lordstown Motors Corp. için 280 milyon dolar harcamayı kabul etti. Liu, “Artık kasabanın yeni çocuğu değiliz. Yavaş yavaş bir EV tedarik zinciri oluşturduk ve EV donanımımızı sergiledik.” açıklamasını yaptı.

ABD’li Ford Motor Co., İngiltere hükümetinin finansal destek sözü vermesinin ardından Liverpool yakınlarındaki mevcut bir tesiste elektrikli araç parçaları üretmeye başlamak üzere 230 milyon pound (316 milyon dolar) kadar yatırım yapacak. Ford, Halewood tesisinin, içten yanmalı motor şanzımanlarının üretimini kademeli olarak değiştirmek ve sahadaki işleri korumak için 2024’ten itibaren elektrik üniteleri inşa etmeye başlayacak şekilde yeniden donatılacağını açıkladı. Şirket, bu yılın başlarında, 2030 yılına kadar Avrupa’da sadece tamamen elektrikli otomobil satacağı açıklamasını yapmıştı. Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley bir röportajda, “Bu, Halewood için çok önemli bir duyuru, çünkü tesisin geleceğini güvence altına alacak ve Avrupa’daki Ford araçları için yeni teknolojiyi tanıtacak.” dedi. Rowley, tesisin şu anda yaklaşık 500 çalışanı olduğunu ve istihdamın bu seviyelerde kalacağını söyledi.

Tesla’nın kurucusu ve patronu Elon Musk’un Twitter hesabından bir açıklama, Tesla’nın Model 3 üretiminin Çin’de sürdürülmesinin planlandığını duyuruyor. Tesla’nın amaçlarından biri de Çin’de gelecek yıllarda daha yüksek üretim hacmine ulaşmak. Bu niyet beyanları esasen Shanghai kenti yetkilileri ile bir giga-tesisin inşa çalışmalarının başlatılması şeklinde somutluk kazanmıştı. Bu en yeni nesil altyapı, Shanghai’nin bilinen üretim bölgesi Lingang’da yer alan 865 bin metrekarelik bir alanda yerleşik durumda. Bu yerleşim tesisi sayesinde Tesla, ilk üç aylık dönemde rekor sayıda araç teslimatı gerçekleştirmişti. Bu, Tesla’nın küresel çapta satışlarının yüzde 30 kadarının Çin’de yapıldığını gösteriyordu. Esasen Çin, Tesla’nın kendi ülkesi ABD’den sonra dünyadaki ikinci pazarı demek oluyor. Model 3, Çin piyasasında rekor satışlara ulaşma olanağı sağlayan model. Çünkü bu model Model S’ten ve X modellerinden daha kompakt ve daha pahalı. Esasen Tesla da kitle üreticisi aşamasına gelmek için Model 3’e güveniyor. Bu bağlamda firma, üretim tesisinin yılda yarım milyondan fazla elektrikli araç üretim kapasitesine erişeceğini bildiriyor. Üstelik söz konusu marka burada durmayı da düşünmüyor; daha iddialı projeler de hedefliyor.

DAX

Dax endeksi , dünü % 0,81 yükselişle 15.587,36 puandan tamamlarken endeks bugün  satıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 15.598 seviyesinin kırılması halinde önce 15.694 ve arkasından 15.790 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 15.440 desteğinin altında önce 15.266 ve arkasından 15.014 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

DOW JONES

Dow Jones endeksi,  dünü % 1,09 artışla 35.294,7 puandan tamamlarken endekste Aralık vadelileri satıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 35.295 seviyesinin kırılması halinde önce 35.500 ve arkasından 35.631 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 35.091 desteğinin altında önce 34.877 ve arkasından 34.538 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

S&P 500

S&P500 endeksi, dünü % 0,73 artışla 4.470,73 puandan tamamlarken endekste Aralık vadelileri bugün satıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 4465 direncinin kırılması halinde önce 4486 seviyesi ve arkasından 4515 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 4430 desteğinin altında önce 4417 ve arkasından 4385 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu