Güncel

TOBB ve Beko girişimci kadınların yanında olmayı sürdürüyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko iş birliğinde, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle hayata geçirilen Girişimin Kadın Kahramanları Projesi kapsamında gerçekleştirilen roadshowun altıncı durağı Bursa oldu.

 Girişimin Kadın Kahramanları Projesi, kadınların iş hayatında güçlenmesi için TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun tüm Türkiye genelindeki 7 bin girişimci kadına ulaşma hedefiyle hayata geçiyor. Girişimin Kadın Kahramanları Projesi kapsamında TOBB ile gerçekleştirilen roadshowun altıncı durağı Bursa’da konuklara Beko 100 Kadın Bayi projesinin detayları aktarıldı.

 TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko iş birliğinde, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle hayata geçirilen Girişimin Kadın Kahramanları Projesi’nde süren online eğitimlerin ardından belirlenen illerde verilecek yüz yüze eğitimleri kapsayan roadshowun altıncısı Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantı, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Günseli Özen, TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Doğu Marmara Bölge Temsilcisi Sevgi Saygın, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Taşdemir, Arçelik Perakende Akademi ve Beko yöneticilerinin katılımı ile düzenlendi. Programda Beko 100 Kadın Bayi projesi kapsamında bayi olmak isteyenlere özel bir panelde detaylar aktarıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Günseli Özen, TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk adına katılımcılara sevgiyle selamlarını ileterek başladığı konuşmasında “Bu sabah kendi kendime neden bu projenin içinde yer aldığımı düşündüm. Daha fazla kadına kendileri olma, kendilerini ispatlama fırsatını vermek için; daha fazla kadının ayakları üzerinde durabilmesi için; Türkiye ekonomisine daha fazla katma değer yaratabilmeleri için bu projeyi destekliyorum. Daha fazla kadının iş gücüne katılması için proje kapsamında tüm illeri ziyaret ediyorum. TOBB ve Beko’nun birlikte hayata geçirdiği bu projede beni heyecanlandıran bir diğer noktaysa eğitim konusu. Sadece bu proje için 247 tane video içerik hazırlandı.  Hangi sektörde olursa olsun kadınlar kendine uygun içerikleri bulabilecek ve ihtiyaç duydukları konularda kendilerini geliştirebilecek” dedi. 

TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Doğu Marmara Bölge Temsilcisi Sevgi Saygın, emeği geçenlere ve katılanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında Dünyanın en büyük ekonomilerine baktığımız zaman kadınların sosyal ve ekonomik hayata eşit bir şekilde katıldıklarını görüyoruz. Ülke nüfusumuzun yaklaşık yarısını oluşturan kadınların iş gücüne katılımının artırılması, ekonomik kalkınma ve sürdürülebilir büyüme hedeflerimiz açısından çok önemlidir. Kadınların iş gücüne katılım oranı küresel ölçekte yüzde 50, AB ülkelerinde yüzde 70 seviyelerindeyken, Türkiye’de yüzde 32 seviyelerindedir. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun söylediği gibi “Tek kanatla uçulamaz.” 7 bini aşkın üyemizle, Türkiye’nin en büyük kadın girişimci kuruluyuz. Kurulumuz ve Beko iş birliği ile hayata geçirilen “Girişimin Kadın Kahramanları” projesini de oldukça değerli buluyoruz. Proje kapsamında Arçelik Perakende Akademisi’nde eğitim alan kadınlarımız Beko bayii olma fırsatı elde edecek.  Böylece iş hayatında kadınların daha güçlü temsili sağlanacak. Öte yandan dünya genelinde yapılan araştırmalara göre kadın yöneticilere sahip şirketler daha verimli ve daha karlı oluyorlar. Bu açıdan Beko ile hayata geçirdiğimiz projenin bir kazan kazan projesi olduğunu söyleyebiliriz” dedi. 

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Taşdemir konuşmasında kalkınma hedeflerinin temel dinamiği olan kadınlara cesaret vermek ve girişimciliğe teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen proje için TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko’yu tebrik etti. Dünya Ekonomik Forumu verilerine göre, kadınların iş gücüne katılım oranındaki yüzde 1’lik artışın küresel gayrisafi hasılayı 80 milyar dolar artırabileceğini kaydeden Taşdemir, “İstihdam ve girişimcilik ekosistemine dâhil olmak kadar, orada tutunmak da bir o kadar önemlidir. Ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı, 2004 yılında yüzde 23 iken, günümüzde yüzde 32’ye kadar yükseldi. Ancak Avrupa ülkeleri ile aramızda hala önemli bir makas var. Bugün ülkemizin dört bir yanında faaliyetlerini sürdüren birçok kadın girişimcimiz kendi başarı hikâyelerini yazıyor. Bu örnek başarılara yenilerini de ekleyerek bizler de ülke olarak aradaki mesafeyi hızla kapatacağız” dedi. 

Beko Satış Direktörü Burak Bilgisel: “Beko Bayii olmak isteyen kadınlarımıza kapımız sonuna kadar açık”

Beko Satış Direktörü Burak Bilgisel açıklamasında “Beko olarak her zaman kadınların iş dünyasına katılımını destekliyor ve yanlarında duruyoruz. Girişimci kadınların desteklenmesi ve güçlenmesini hedeflediğimiz bu yolda Girişimin Kadın Kahramanları Projesi kapsamında gerçekleştirmeyi çok istediğimiz yüz yüze eğitimlerle Bursa’da olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İş hayatındaki cesaretlerinin altını eğitimle doldurabilmek ve kadınların güvenli, rekabetçi ve donanımlı bir şekilde iş hayatında hak ettikleri yerleri almalarına destek olmak bu projenin öncelikli hedefini oluşturuyor. 100 Kadın Bayi Projemiz ile entegre olması sebebiyle eğitimlerden sonra Beko bayisi olmak isteyen Marmara’daki girişimci kadınlarına da kapımızın sonuna kadar açık olduğunu aramıza katılmalarından mutluluk duyacağımızı paylaşmak isterim” dedi.

Tüm bölgeleri kapsayan Girişimin Kadın Kahramanları Projesi eğitim toplantıları 2021 Aralık’a kadar sırasıyla; Kocaeli, Konya, Çanakkale, Mersin, Gaziantep, Aydın, Antalya ve İzmir’de TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko iş birliğinde, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle devam edecek.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu