Güncel

Sağlıklı kan şekeri seviyesi, bağışıklığımız için önemlidir

Koronavirüs hakkında birçok belirsizlik olmakla birlikte, düzgün işleyen bir iç savunma sisteminin, diyet ve genel sağlık arasındaki ilişkiye dahil olduğu görülüyor. İnsanlar artık enfeksiyonlarla savaşmak için güçlü bir bağışıklığa sahip olmanın öneminin fazlasıyla farkındalar. Ancak bazıları, kısa bir süre için bile yüksek kan şekeri seviyeleri bağışıklığımıza zarar verebileceğinden, sağlıklı kan şekeri seviyelerine sahip olmanın aynı derecede önem taşıdığını fark etmeyebilir (Jafer ve diğ., 2016). Çalışmalar, örneğin, COVID-19’un şiddetli bir şekilde ilerlemesi veya fatalitesi ile obezite, yüksek kan şekeri seviyeleri, diyabet, metabolik sendrom ve sıklıkla kötü beslenme alışkanlıklarına bağlı kardiyovasküler hastalıklar gibi altta yatan koşullar arasında bir bağlantı olduğunu göstermiş bulunmaktadır. Bu, sağlıklı beslenmenin önemi, özellikle kan şekeri yönetimi ve metabolik sağlık açısından sağlayabileceği faydalar konusunda tüketicinin bilincini artırdı.

Çin ve Birleşik Krallık’taki hastanelere başvuran binlerce hastada yapılan araştırmalar, COVID-19 virüsü ile enfekte olduğunda iyi bir kan şekeri kontrolüne sahip olmanın önemini göstermektedir. Çin’de, Hubei Eyaletindeki 19 hastaneye koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle başvuran 7.337 hasta üzerinde yapılan bir araştırma, diyabetlilerin sadece daha fazla tıbbi tedaviye ihtiyaç duymakla kalmadığını, aynı zamanda ölüm riskinin de daha yüksek olduğunu buldu (Zhu ve diğ. 2020). Ancak kan şekeri kontrolü iyi olan hastalarda, koronavirüs enfeksiyonunun daha az şiddetli olması ve ölüm risklerinin de daha düşük olması nedeniyle yoğun bir tıbbi tedaviye gereklilik duymadılar. Sonuçlar, enfeksiyonun özellikle diyabet gibi yüksek kan şekeri düzeyine sahip bireyler için daha büyük bir mücadele olduğunu göstermektedir.

Bir başka geniş çalışma, Birleşik Krallık’ta koronavirüs ile enfekte olmuş 20.133 hastayı içermekteydi (Docherty ve diğ. 2020). Çin araştırmasına benzer şekilde, diyabet veya obez insanlar gibi bir hastalıktan halihazırda muzdarip olan hastaların, ciddi ilerleme ve virüs enfeksiyonundan ölme riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi. Ayrıca yakın zamanda Çin’de yapılan bir çalışmada COVID-19 ile birlikte hamilelik sırasında diyabetin hem anne hem de çocuk için ciddi bir risk faktörü olduğu bildirilmiştir (Capobianco ve diğ. 2020).

Kan şekeri yönetimi bağışıklık sistemimiz için anahtar görevi görür.

Yüksek kan şekeri düzeylerinin bağışıklık sistemimizi zayıflattığı ve bunun ardından COVID-19 örneğinde olduğu gibi bir virüsün savaşmanın daha güç olmasına ve dolayısıyla iyileşmesinin daha uzun sürmesine yol açabileceği gösterilmiştir. Ayrıca, bu virüsün yükseltilmiş kan şekeri ortamında gelişebilmesi de olabilir (Uluslararası Diyabet Federasyonu 2020).

Kan şekeri yönetimi bağışıklık sağlığı için anahtar olmaktayken, Malezya’da diyabet çok yaygındır. En son Ulusal Sağlık ve Morbidite Araştırması 2019’dan elde edilen verilere göre, 5 Malezyalı yetişkinden %18,3’ü veya 1’i diyabetiktir (Halk Sağlığı Enstitüsü 2020). Endişe verici bir şekilde, neredeyse yarısı kan şekerlerini yükselttiklerinin farkında değiller. O zaman daha iyi kan şekeri seviyeleri elde etmek için ne yapabiliriz?

İyi haber şu ki, doğru türde karbonhidratları içeren akıllı bir diyetle doğru kan şekeri seviyelerine ulaşılabilir, başka bir deyişle, yüksek kaliteli karbonhidratlarla (Salvatore ve diğ. 2019). Karbonhidratlar diyetimizde önemli besinlerdir ve vücut ile beyin için öncelikli enerji kaynağıdır. Bununla birlikte, Asya’da genellikle yediğimiz karbonhidratların çoğu, vücutta hızla sindirildiklerinden ve kan şekeri seviyelerimizi çok hızlı bir şekilde ve yükseğe çıkardıklarından, fizyolojik olarak kalitesizdir. Örneğin, beyaz pirinç ve ürünleri, beyaz ekmek, buğday unu ve nişastalardan yapılan gıdalar, glikoz, maltodekstrin, sakaroz. Şu anda piyasada yüksek fizyolojik kaliteye sahip az sayıda karbonhidrat bulunmaktadır.

Dengeli kan şekeri seviyeleri için kaliteli karbonhidrat

Yüksek kaliteli karbonhidratlara bir örnek PalatinoseTM’dir (izomaltuloz olarak da bilinmektedir). Yavaş ve sürekli bir şekilde enerji sağlayan, yavaş bir şekilde tamamen sindirilebilir, düşük glisemikli bir karbonhidrattır (Maresch ve diğ. 2017).

PalatinoseTM doğal bir şekilde şeker kamışı suyunda ve balda az miktarlarda bulunur ve  büyük ölçekte şeker pancarından üretilir. Markanın ismi PalatinoseTM,  söz konusu olan şeker pancarlarının yetiştirildiği ve PalatinoseTM’nin keşfedilmiş olduğu Almanya’daki Palatinate bölgesinden gelmektedir.

PalatinoseTM’nin kan şekeri seviyeleri ve buna karşılık gelen insülin yanıtı üzerindeki yararlı etkisi, çeşitli insan klinik çalışmalarında sağlıklı olanlar, diyabetli kişiler, hamilelik sırasında ve normal kilolu veya fazla kilolu olanlar dahil tüm insan gruplarında gösterilmiştir.

Singapur’da Bilim, Teknoloji ve Araştırma Ajansı (A*STAR) tarafından yürütülen bir araştırmada, Asyalıların PalatinoseTM’den daha da fazla yararlanmakta olduğu görülüyor. Kafkasyalılara oranla daha düşük bir kan şekeri tepkisine yol açtığı gösterildi (Tan ve diğ. 2017).

A*STAR’da aynı araştırma grubu tarafından yapılan bir başka çalışma, PalatinoseTM düşük glisemik diyetin bir parçası olarak yenildiğinde Asyalı yetişkinlerde, sakaroz ile yüksek glisemik bir diyet tüketen gruba kıyasla, yemeklerden 24 saat sonra daha düşük bir kan şekeri tepkisi gösterdi. (Henry ve diğ. 2017). Sonuçlar, gün boyunca genel kan şekeri düzeylerinin, yüksek glisemik diyet uygulayan gruba kıyasla Palatinose™ tüketen düşük glisemik diyet uygulayan grupta daha düşük ve daha dengeli olduğunu gösterdi.

Bir çalışma, gıda ürünlerinin besin kalitesini iyileştirmenin basit ve yenilikçi bir yolunun, sakaroz veya maltodekstrin gibi yüksek glisemik karbonhidratların yerine koymak için düşük glisemik karbonhidratları kullanmakta olduğunu gösterdi (Kaur ve diğ. 2020). Orijinal gıda ürünü zaten düşük glisemik olmasına rağmen, sakarozun bir kısmının düşük glisemik karbonhidrat ile ikame edilmesi, daha da düşük kan şekeri ve insülin tepkisi ile sonuçlanmıştır.

Şekersiz şekerlemeler veya şekeri azaltılmış unlu mamüller yapmak için kullanılan bir poliol olan izomalt, yüksek fizyolojik kaliteye sahip başka bir karbonhidrattır. Birçok sayıda gıda uygulamasında şekerlerin yerini almak ve aynı zamanda ürüne hacim kazandırmak için kullanılır. Stabil glikozidik bağ dolayısıyla, izomalt vücudun ince bağırsağında zar zor sindirilir veya emilir, bu da daha düşük bir kalori değerine sebep olur (Sentko ve Bernard 2012). Bu bakımdan izomalt, şekerin kalorisinin yarısını, en fazla 2 kcal/gram sağlamaktayken, şeker ve diğer tamamen sindirilebilir karbonhidratlar 4 kcal/gram sağlamaktadır. İzomalt ince bağırsakta zorlukla emildiğinden, kan şekeri ve insülin seviyeleri üzerinde çok düşük ile ihmal edilebilir bir etkiye sahiptir. Glikoz ile gramdan grama karşılaştırmaya dayalı olarak,  Avustralya’daki Sydney Üniversitesi’nin glisemik indeks veri tabanında izomalt için 2 değeri belirlenir.  Ayrıca izomalt, diş çürümesine yol açmayan harika bir diş dostu içerik maddesidir. Diş çürüğü, asitlerin sakaroz, glikoz veya nişasta gibi karbonhidratları fermente ederek çürüğe yol açan ,diş minesini aşındıran ve diş demineralizasyonuna neden olan asitlere dönüştüren mikroorganizmalardan kaynaklanır. (Sentko ve Bernard 2012).

PalatinoseTM ve izomalta ek olarak hindiba kökü lifleri de daha sağlıklı kan şekeri seviyelerine ulaşmak için bir araç olarak kullanılabilir. Hindiba kökü lifleri, bilimsel olarak kanıtlanmış birkaç prebiyotikten biridir (Gibson ve diğ. 2017). Bunlar bağırsak mikrobiyotası için özel besinlerdir ve insan sağlığına sayılamayacak kadar fayda sağlarlar. Bu prebiyotikler sindirilemezler ve şeker yerine kullanıldıklarında kan şekeri tepkisini azaltırlar. İnsan çalışmaları, hindiba kökü lifleri ile ne kadar fazla şeker değiştirilirse, kan şekeri tepkisinin ve buna karşılık gelen insülin tepkisinin o kadar düşük olduğunu göstermektedir (Lightowler ve diğ. 2018). Sadece %20 şeker yer değişimi, kan şekeri seviyelerinde kayda değer bir düşüş olduğunu gösteriyor. Bu, hindiba kökü liflerini şekerleri değiştirmek için ideal hale getirir ve aynı zamanda diyeti lifle zenginleştirir ve bağırsak mikrobiyomu desteği için bir prebiyotik sağlar. Bu prebiyotiklerin kan şekeri düzeylerini nasıl düşürdüğüne dair ek mekanizmalarla ilgili ilave araştırmalar devam etmektedir. Bu, yararlı bağırsak mikropları tarafından fermantasyonunu içerir, bu da bağırsak hormonlarını uyaran kısa zincirli yağ asitlerinin üretimiyle sonuçlanmaktadır ve bunun karşılığında insülin düzenlemesini ve dolayısıyla kan şekeri yönetimini etkiler (Ho ve diğ. 2019). Ek olarak, prebiyotik hindiba kökü lifleri, yararlı bağırsak mikroplarının, özellikle bifidobakterilerin büyümesini seçip teşvik ederek vücudun iç savunmasını güçlendirir (Gibson ve diğ. 2017; Lohner ve diğ. 2018). Faydalı bağırsak mikropları, bağışıklık sistemini düzenlemeye ve tesir etmeye yardımcı olur.

PalatinoseTM, izomalt ve hindiba kökü lifleri ile gösterildiği gibi, daha yavaş ve daha düşük kan şekeri ve insülin tepkilerine yol açan yüksek fizyolojik kalitedeki bu karbonhidratlar, gerçekten de akıllı bir seçimdir.

Akıllı seçim

Bu günlerde, yaşamın her aşamasında kan şekeri seviyemize iyi bakmak vücudumuzun bağışıklık sisteminin ne kadar iyi çalıştığını etkilediğinden dolayı çok daha önemlidir. Genel olarak daha düşük bir kan şekeri tepkisi elde etmek için yiyecek ve içecek ürünlerinde kullanımda PalatinoseTM, izomalt ve hindiba kökü lifleri gibi yüksek kaliteli karbonhidratların seçilmesi, mevcut pandeminin de ötesinde doğru yönde atılmış bir adımdır.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu