Güncel

Piyasaların yönü

BIST100… Güne yataya yakın artıda başlayan BIST100 endeksi bankacılık hisselerindeki alımlardan bulduğu destekle 1,434 puan seviyelerine kadar yükseldi. Gün içerisinde dalgalı bir görünüm sergileyen BIST100 endeksi %0.86 değer kazanarak 1,429.85 puandan günü tamamladı. Özel bankaların 2021 yılının 3.çeyreğinde hem çeyreksel hem de yıllık bazda güçlü finansal sonuçlar açıklamaları bekleniyor. Yeni işlem günü öncesinde Asya Pasifik Bölgesinde karışık bir görünüm hâkim. Çin Merkez Bankası üst üste 18 aydır faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Yuanı ise beklenenden daha düşük bir seviyede sabitledi. Piyasalara sağladığı likiditeyi ise artırdı. Japonya, Güney Kore ve Avustralya borsaları hafif değer kazandı. ABD ve Almanya endeks vadeli kontratları yataya yakın eksi bölgede işlem görüyor.

 

 

USDTRY… TCMB Faiz Kararı Öncesinde Kurdaki Yükseliş Hız Kaybetti… Döviz kuru yükselip tüm zamanların zirve seviyelerini test ettikçe hanehalkı tarafından satış geliyor. Dolar TL kuru dün 9.37 seviyelerini test ettikten sonra gelen kar satışlarının etkisiyle 9.26 seviyelerine kadar gerilese de buralarda kalıcı olamayarak kendisine 9.30 seviyesinin üzerinde destek buldu.

 

 

EURTRY… Tüm Zamanların En Yüksek Seviyelerinde…TCMB yarınki kritik toplantısı öncesinde TL varlıklar majör para birimleri karşısındaki kayıplarını telafi etme çabası içerisinde olsa da Euro’nun global bazda güçlü bir seyir izlemesiyle Euro TL kuru rekor yüksek seviyelerde işlem gördü.

 

 

EURUSD… Beklentilerden Kötü Gelen Makroekonomik Veriler Sonrasında Amerikan Doları Güç Kaybetti… Doların global bazda zayıflamasının körüklediği EUR/USD paritesi, Avrupa seansında 1.1670 ile yaklaşık son üç haftanın en yüksek seviyesine yükseldi ancak ABD’den gelen verilerinin ardından mütevazı bir şekilde geriledi. Hammadde ve metal fiyatlarındaki rallinin yeni konut satış fiyatlarını yükseltmesi nedeniyle yeni konut talebine bağlı inşaat izinleri düşüş gösterdi.

 

 

XAUUSD… Dolardaki Zayıflamadan Destek Buldu… Global altın fiyatları ABD 10 yıl vadeli tahvil getirilerindeki ivme kaybı ve doların global bazda zayıflamasından destek buluyor. Hafta başından bu yana oldukça dalgalı bir görünüm sergileyen ons altın 1,777 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

GLDGR… 530 TL Seviyeleri Üzerinde Kalıcı Olma Çabasında… Gram altın Dolar TL kurundaki sınırlı geri çekilmeye rağmen kazançlarını global altın fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak koruyor. Gram altın 531 TL seviyelerinde.

 

 

BRENT… Çin’in Hamlesi Sonrasında Petrol Fiyatlarında Sınırlı Bir Geri Çekilme Var… Çin hükümetinin rekor düzeyde yüksek kömür fiyatlarını kontrol altına alma ve kömür madenlerinin tam kapasitede çalışmasını sağlama çabalarını hızlandırmasının ardından, Pekin yönetimi elektrik kesintisini hafifletmeye çalışırken petrol fiyatları Çarşamba günü düştü. Brent petrol kontraları vadeli işlemlerde varil başına 43 sent geriledi.

 

 

S&P500… Bilanço Sezonu Takip Ediliyor… New York borsası şirketlerin güçlü gelen üçüncü çeyrek bilançolarının etkisiyle güne yükselişle başladıktan sonra haftanın ikinci işlem gününü %0.74 değer kazancıyla 4,519.63 puandan tamamladı. Kovid-19 salgını ile yükselen maaş ve fiyat baskılarının şirketlerin kar marjlarını ne derece etkilediği anlaşılmaya çalışılıyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu