Ekonomi

Piyasa gelişmeleri

Bugün Kasım ayı TÜFE rakamı açıklanacak. Beklenti aylık bazda %3.00, yıllık bazda ise %20.70 olması yönünde. Fitch, takvim dışı değerlendirmesiyle Türkiye’nin ‘’Durağan’’ olan kredi notu görünümünü ‘’Negatif’’ olarak güncelledi. Kurum erken olarak değerlendirdiği parasal gevşemenin yurtiçi güvende yarattığı bozulmaya değindi. Diğer yandan bugün de Moody’s’in kredi notu değerlendirmesi bekleniyor (Mevcut kredi notu:B2, görünüm: Negatif). Bugün ayrıca ABD tarafında tarımdışı istihdam verisi takip edilecek bir diğer önemli veri olacak (Bloomberg bekl: 550bin). Küresel piyasalar haftanın son işlem gününe yatay konumda başladı, Bist’in de benzer şekilde başlamasını bekliyoruz.

İZLENECEKLER

—Kasım’21 TÜFE (bekl: %.3.00)

—Moody’s Türkiye Kredi Notu Değerlendirmesi

ŞİRKET HABERLERİ

—KRVGD 3ç net karı TL96.5mn oldu, şirket önceki yılın aynı döneminde ise TL21.8mn net kar açıklamıştı. 3ç’de ciro ise TL579mn olarak gerçekleşti.

—DZGYO portföyünde bulunan bağımsız bölümün TL967bin bedelle satıldığını bildirdi.

—PKENT’in ödenmiş sermayesini %2300 oranında bedelsiz olarak artırma talebi kurul tarafından onaylandı.

—Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin halka arz başvurusu kurul tarafından onaylandı.

SEKTÖR HABERLERİ

—BOTAŞ, Aralık ayına ilişkin satış tarifesini yayımladı. Buna göre, konut abonelerinin tarifesi değişmezken, büyük sanayi ve ticari kuruluş abone grupları ve elektrik üretimi amaçlı kullanılan doğal gaz tarifelerine %20 zam yapıldı.

YABANCI İŞLEMLERİ (USD)

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu