Sponsorlu Bağlantılar

Epoksi Zemin

Epoksi Zemin

Epoksi zemin kaplamayı yapan tecrübeli bir boya ustası tarafından yapılması tavsiye edilir. Epoksi kaplama yapmak için öncelikle yüzeyde kir, toz, yağ veya pas olmadığından emin olmanız gerekir. Yüzeydeki tümsekler, çatlaklar ve delikler onarılır ve temizlenir. Kaplamanın düzgün yapışması için tabanın hafif gözenekli bir yüzey olması gerekir.

Tüm bu işlemlerden sonra yüzeye epoksi boya astarı sürülür ve kuruduktan sonra ara kat malzemesi yapılır. Daha sonra çelik mala yardımı ile epoksi boyalar uygulanır. Bu işlemlerden sonra yüzey isteğe göre şekillendirilir ve kurumaya bırakılır.

Beton eskiyse veya yıllar içinde üst üste binen katmanlar varsa epoksi katman uygulanmadan önce sızdırmazlık testi yapılır. Sızdırmazlığı test etmek için zemine az miktarda su dökülür. Suyun yüzeyde kalmaması ve damlacıklar halinde yüzeyde kalması muhtemelen yüzeydeki tüm gözeneklerin tamamen kapalı olduğunu ve epoksi kaplamaya uygun olmadığını gösterir.

Ayrıca epoksi kaplama uygulamadan önce sıcaklığın doğru olduğundan emin olmanız gerekir. Olumsuz sıcaklıklar, epoksi kaplamanın kabarmasına ve soyulmasına neden olarak kullanım ömrünü azaltır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu